po ngarkohet...

Type to search

Raporti i frikshëm: Shqipëria, vendi që konsumon më shumë kokainë

Dr. Gjilpëra

Raporti i frikshëm: Shqipëria, vendi që konsumon më shumë kokainë

Ndaje me miqtë

18 milion njerëz në mbarë botën janë përdorues të kokainës. Kështu thuhet në raportin e fundit publikuar në reportazhin e shkurtër të “The Economist” me titull: “Pse kartelet po fitojnë”, e cila paralajmëron se lufta në drogëra po çon drejt një krize të re.

Është i frikshëm raporti i Economist i cili rëndit Shqipërinë si vendi që konsumon më shumë kokainë.
Britania, Spanja, Australia dhe Shtetet e Bashkuara konsumojnë kokainën më së shumti.

Por përqindjen më të madhe e mban Shqipëria dhe 2.5% e popullsisë konsumon drogë, duke mbajtur kështu vendin e parë, raporton “The Economist”.

“Kjo pasi Shqipëria është një vend tranzit për kokainën afgane”, arsyeton kjo media prestigjioze.
Plot 2.200 dollarë kushton një kile kokainë në xhunglën e Kolumbisë, por në Meksikë mund të shkojë 12 mijë deri në 16 mijë dollarë.

Por, në Europë e njëjta kile shkon nga 53 deri në 55 mijë dollarë.

Lini komentin tuaj

Your email address will not be published. Required fields are marked *